LAZER LENS KALİTESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Posted by

robart lazer kesim makinası referans
robart galvo lazer ahşap

Mağazaların vitrinlerinde, stantlarda, fuarlarda, raflarda, marketlerde, tabelalarda görmüş olduğunuz parlak ve plastiğe benzeyen masif dokusu olan bütün malzemeler lazer kesim makineleri ile imal edilmektedir. Elle yapılamayacak kadar pürüzsüz bir şekilde kesimin gerçekleştirmesine imkân vermekte olan lazer makineleri kaliteli teçhizatlarla entegre edildiğinde iyi sonuçlar alınmaktadır.

 Bir lazer makinesinin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan birisi lazer lens olmaktadır. Lazer ayna diye nitelendirilmekte olan lazer lensler makinenin lazer üretimi sırasında ortaya çıkan gözle görülmeyen ışınını şekillendirecek veya kesilecek olan yüzeye yönlendirilmesini sağlamaktadır.

Bu bakımdan oldukça önemli bir işlevi yerine getiren lazer lens lazer kesim makinelerinde, lazer markalama makinelerinde ve kazıma makinelerinde devreye girebilmektedir.

Lazer Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

           Eğer lazer makinesi ile birlikte kesim ve şekillendirme işlemi yapacaksanız mutlaka periyodik bakımlara dikkat etmelisiniz. Lazer makinesinin periyodik bakımlarından önce sizin kullanım şartlarına riayet etmeniz de gerekmektedir.

Bir lazer makinesinin en üst verimle çalışabilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi için temizlenmesi gereken ilk unsur lazer lens olmaktadır. Lazer lensler kesinlikle kir veya toz barındırılmalıdır. Aksi takdirde ışın geçerken lazer lensin üstündeki tozları yakacak ve bir süre sonra kaplama zarar görecektir.

Zaten lazer lensler koruyucu birtakım unsurlarla beraber donatılmaktadır. Bunların en başında silikon kaplamalı lazer lensler gelmektedir. Kaplamaların zarar görmesinin önüne geçilebilmesi için lazer lensin üstündeki tozlar kullanım öncesinde kontrol edilerek temizlenmelidir.

 Temizlenmesi sırasında da lazer lens için özel olarak üretilmiş olan solüsyonlar ile beraber kaliteli nanoteknoloji ile üretilen bezler kullanılmalıdır. Kesinlikle çizilmeden ve deforme olmadan temizlik işlemi yerine getirilmelidir.

Lazer Lens Neye Göre Belirlenmektedir?

           Endüstriyel tesisinizde veya kurumunuzda kullandığınız lazer makine için lazer lens alımında dikkat etmeniz gereken en önemli husus çapıdır. Her makineye göre farklı çaplarda üretilmekte olan lazer lensler standart değildir.

Ayrıca lazer lens alımında kullanılan materyal de önemlidir. Metal lazer ayna alınabileceği gibi molibden dediğiniz malzemeden üretilen lazer aynalar da bulunmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi silikon kaplamalı olan lazer lensler de bazı makinelerde iyi sonuç vermektedir. Bu sebeple lazer lens alımında marka kalitesi ile beraber ölçüm ön planda tutulmalı ayrıca kurulum sırasında da açı iyi ayarlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?