En Uygun Co2 Lazer Teknolojisinin Seçimi

Posted by

Geçtiğimiz yıllarda lazer kesme makinalarında fiber lazer, linear sürücüler gibi yenilikler kullanılmaya başlandı. Bu gelişmeler pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Hangisi en iyi?, Hangisi daha hızlı? ya da hangisi daha ekonomik gibi…
Bu soruların kesin ve tek bir cevabı yok ama ihtiyaçlarımız doğrultusunda bizim için hangi teknolojinin daha verimli ve ekonomik olacağını belirleyebiliriz. Burada yanıtlanması gereken ilk soru hangi uygulama için lazer kesim makinasına gereksinim duyulduğudur. Söz konusu lazer teknolojileri uygulanacak materyal tipi ve materyalin kalınlığına göre farklı üstün özelliklere sahiptir. Fiber lazer ve CO2 lazer arasındaki en temel fark üretilen lazer ışığının dalga boyudur. Fiber lazer için lazer ışığı dalga boyu ~1µm, CO2 lazer için dalga boyu ise ~10µm’dir.

Üretilen lazer ışığının doğasındaki bu fark bizi iki ana sonuca ulaştırıyor. Pek çok metali fiber lazerle düşük dalga boyu lazer ışığı ile işleyerek daha iyi sonuçlar alabiliriz.

Lazer makinalarında maliyetler

CO2 ve fiber lazerin ikisi de arzu edilen uygulama alanını kapsasa da asıl merak edilen cevap, hangi teknolojinin daha ekonomik olduğudur. Birçok analiz, farklı noktalara ve etkenlere dayandığı için son parçanın maliyetini etkilemektedir. Bunu da genel bakışta önemli parametreler izlemektedir.

Lazer elektrik tüketimi

Fiber lazer, lazer için harcanan enerjinin yüzde 75’ini soğutma ünitesi için harcar, fakat CO2 lazerler için bu değer yüzde 90 civarındadır.

Lazer gaz tüketimi

CO2 lazerde isminden de anlaşılacağı gibi, lazerin çıkış gücü, CO2’yi var eden gazların karışımı ile oluşturulur. Daha modern slab lazer teknolojisinde bu bileşim minimize edilmiştir. Fiber lazerde ise katı durum teknolojisi kullanılarak gaz gereksinimi ortadan kaldırılmıştır. Fiber lazerlerde gaz tüketimi CO2 lazerlere oranla yok denecek kadar azdır.

Bakım maliyetleri

Bir lazer makinasının uzun yıllar boyunca iyi performans vermesi iyi bakımına bağlıdır. Yapılan bakımın hassasiyeti içerisindeki komponentler ile alakalıdır. Fiber lazer ve slab lazerler söz konusu olduğunda türbin lazerler bakım maliyetleri bakımından elenirler çünkü bu yeni fiber ve slab lazerlerde türbin ve cam tüpler yoktur. Ayrıca fiber lazerler için bakım gerektiren komponentlerin sayısının azlığı dolayısıyla bakım maliyeti en düşük lazer teknolojisi olarak değerlendirilebilir.

Beklemede çalışma maliyeti

Yukarıda anlatılan maliyetlerin yanında birde makina kesim yapmadan çalışır durumda iken harcadığı enerji vardır. Lens veya nozzle değiştirirken veya kesme kafası bir yerden bir yere hareket ederken, kontuler arası geçiş yaparken makina az da olsa bir enerji harcar. Makina operasyonunda basit, hızlı ve setup zamanlamalarının iyi ayarlanması hem bir kazanç yaratır, hem de makinanın çalışma maliyetini düşürür.

Lazer kesim tezgahlarının üretilmesi

Makalemizde bu bölüme kadar kesim hızlarından bahsetmememiz belki sürpriz olmuştur. Aslında hız konusunda başka sorulara cevap vermeliyiz: Lazer makinası üretimi için optimal üretim kriterleri nelerdir? Lazer makinaları için önemli olan üretebildiği kadar çok parçayı yüksek kaliteli kesim ile üretebilmek midir? Veya piyasanın şu an ihtiyaç duyduğu iyi, ucuz ve hızlı makina mıdır? Bu sorunun gerçek yanıtını bulmak için farklı teknolojilerin ve makinaların parça parça maliyetlerinin çıkartılması gerekmektedir. Makina sahipleri için önemli olan zaman ve her parça için maliyettir. Kesim prosessinden önce maliyetler tanımlanıp bilinirse, makina patlatma prosesi, stand by zamanlama tahmini ve bu parçalar arası geçişlerin hesaplanması veya nesting işleminin doğru yapılması ile makina analizi tam olarak yapılmış olup doğru karşılaştırma gerçekleştirilebilir.

Robart Lazer kesim makinaları genelde farklı malzemelerde esnek kesim prosesleri sunan tezgahlardır.

Müşterinin üretim ihtiyaçlarına göre eleme yapmak için, ince sac kesimini hem oksijen, hem azot ile yapmak, ince paslanmaz sacı azot veya hava ile kesmek gibi alternatifler sunulabilir.

Robart Lazer kesim makinası

Şimdi optimal lazer kesim makinasının nasıl olacağını anlama noktasına geldik, sonraki adım makinanın bütün bu prosesleri sağlayabilmesi ve yüksek kaliteli çıkışı verebilmesi olacaktır. Özellikle yüksek kesim kalitesinin sahip olduğu teknolojinin istenmesi, makinanın dinamikleri ve makina gövdesinin rijitliği ile alakalıdır.

Dinamiklik iki makinayı karşılaştırmada önemli etkendir. Aynı parametrelerin kullanılmasına rağmen, aynı malzemeye bir makina diğer bir makinaya göre daha hızlı kesmeye başlayacak ve bu da kesimin daha kısa zamanda tamamlanmasını sağlayacaktır.

Fakat sadece bu dinamiklik de yeterli değildir, konstrüksiyon ve rijitlik makinanın yüksek ivmelerde çalışması ve kesim kafasının sapmadan hızlı şekilde hareket etmesi açısından önemlidir.

Sofware

Lazer kesimde imalat kalitesini ve verimliliği yükseltmek için güçlü ve kabiliyetli bir yazılım desteği olmalıdır. Yazılım, kesilecek materyali maksimum verimlilik ile işleyerek maliyetleri düşürecek programları üretebilmelidir. Kesimin olmadığı bölümlerde veya uçuş kesimin tercih edilebileceği parçalarda zamanı azaltmak için makina uygun kesimi seçebilmeli ve en kısa mesafeyi tercih etmelidir.

Kesme ve delme parametrelerinin mevcudiyeti, kolay kullanımı sağlayacak ve kesim kalitesi için harcanacak zamanı en aza indirecektir.

Özetle lazer teknolojileri müşteri gereksinimlerine bağlı olarak türlerine göre farklı avantajlar sunmaktadır. Prosesinize en uygun lazer teknolojisinin hangisi olacağı sorusunun yanıtı için uzman personelimiz bilgi birikimlerini sizlerle paylaşacak ve beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?