Ahşap Lazer Kesim Nedir, Malzemeler, Nerede Yapılır ve Fiyatlandırma

Posted by

Lazer hemen her sektörde olduğu gibi, sanayide de milenyum teknolojisi olarak değerlendirilmektedir. Kesim teknolojisi bir yana dursun, kesme ucu ile resim çizebilen başka bir araç daha bulunmamaktadır. Geleneksel CNC makineleri elbette oyma yapabilirler, ancak Lazer Ahşap Kesim detaylarını ortaya çıkarabilmeleri mümkün değildir.

Bir benzetme yapacak olursak, mekanik cnc yi tebeşir, lazer cnc yi ise, 0,3mm resim kalemi gibi düşünmek yanlış olmaz. Son derece detaylı görselleri ahşap üzerine çizebilir, ortaya çıkan naturel yanma efekti sayesinde ek bir boyama gerektirmeden doğal bir resmin ortaya çıkmasını sağlar. Tabii Lazer Ahşap Kesim yalnızca çizmek için kullanılmaz.

Ahşabı oymak ve kesmek için de bu teknik kullanılabilmektedir. Fakat Lazer Ahşap Kesim teknolojisi ister istemek bir yanma efekti bıraktığından kimi işlemlerinde tercih edilmeyebilir. Hızlı bir teknoloji olmasına karşın, ağaçta siyah bir iz bırakma durumu söz konusudur, her ne kadar gelişmiş teknolojilerle bu iz en aza indirgenmiş olsa da, eşyanın tabiatı gereği belli bir miktarı kaçınılmazdır.

Peki Lazer Ahşap Kesim yapan firmalar kimlerdir? Elbette ahşap işlerinin yoğun yapıldığı sanayi bölgelerinde bu makinelerin bulunduğu işletmeler mevcuttur. Ancak, cnc tezgahı, çok amaçlı bir tezgah olduğundan Lazer Ahşap Kesim makinesi isminde bir cihaz yoktur. Sonuç olarak, metal, pleksi ve ahşap kesen cnc makineleri ortaktır.

Sonuç olarak, örneğin İkitelli, dudulu mevkiindeki sanayi işletmelerinin sunduğu cnc hizmetleri kapsamında her türlü kesim işlemi yapılabilmesi mümkündür. Ayrıca bu bölgede yapılan kesimler, bu firmaların bu alanda profesyonelleşmiş olmaları ve sürüm kapasitelerinden dolayı nispeten daha ekonomik olabilmektedir. Lazer Ahşap Kesim fiyatları, ahşabın niteliğine göre değişmez. Ancak elbette işin çapına göre değişmekle birlikte, nevine göre verilecek fiyat müessesenin takdiridir.

Lazer Ahşap Kesim, sonuçları en hızlı alınan, sanatsal tasarımların ahşaba kolayca oyulabildiği gelişmiş bir endüstriyel yöntemdir. Lazer Ahşap Kesim yapan firmalar, sizin işinizin standartları ne olursa olsun, CAD ve CAM yazılımları ile bilgisayar ortamına aktarılabilen tüm tasarımları ahşap üzerine oyabilirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, lazer teknolojisinin yan etkilerini dikkate almanızda fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?